poniedziałek, 25 stycznia 2016

ASP - PROFIL STUDENTA

Pisałam Wam już chyba, że dostałam się na ASP. Wiem, że nie wypada się zwalić, ale co tam, raz nie zawsze. Tak, jestem studentką ASP. Tak, studiuję grafikę. Tak, jestem tym strasznie podekscytowana i czasami ciągle nie mogę w to uwierzyć. Fakt, łatwo nie było, łatwo nie jest i na pewno łatwo nie będzie. Jak to mówią - byle do pierwszej sesji... (o zgrozo to już w ten weekend!!!)

W związku z powyższym w mojej główce narodził się pomysł stworzenia cyklu pod hasłem "Ja - studentka ASP", w którym będę Wam opowiadać jak to jest być studentem ASP, postaram się obalić kilka stereotypów na ten temat, przedstawić wady i zalety studiowania na tej a nie innej uczelni. Nie wiem jeszcze do końca jak często będę zamieszczać posty z tej serii, pewnie jak to mówią, wyjdzie w praniu.

Kto to taki "student ASP"? 

Jak sama nazwa wskazuje jest to człowiek studiujący na ASP (skrót od Akademia Sztuk Pięknych). Banalne? Oczywiste? Super no to lecimy dalej.

Jak wygląda student ASP?

Tu już się robi gorzej, bardziej pod górkę. Może wytłumaczę Wam to bardziej obrazowo.
Oto Agata - typowa studentka ASP.   

Agata to urodzona artystka już od najmłodszych lat przejawiała zdolności plastyczne, była niezwykle twórcza i kreatywna. Jak widzicie posiada wszystkie charakterystyczne cechy studentki ASP. Bez nich nawet nie pokazuj się na uczelni. Ba, bez nich nawet nie masz co próbować swoich sił na egzaminach wstępnych. Są to:

- niedbały kok - w końcu co może mieć innego na głowie artysta jak nie artystyczny nieład?
- hipsterskie okularki - dzięki nim lepiej postrzega świat, widzi wszystko wyraźniej, więc jej prace mogą jeszcze lepiej oddawać rzeczywistość
- podwinięte rękawy - można przystąpić od razu do procesu twórczego
- plamy - na spodniach, bluzce, dłoniach, twarzy, w zasadzie wszędzie, w końcu trzeba zaprezentować światu, że jest się artystą pełną gębą
- wielka teczka u boku - symbol studenta ASP, pierwszorzędny znak rozpoznawczy

Dlaczego student ASP różni się od studentów innych uczelni?  

Wiecie już jak wygląda typowa studentka ASP. Teraz pokażę Wam jak wyglądają typowi studenci innych uczelni. 

Dlaczego więc my, studenci ASP różnimy się od reszty świata? Już na pierwszy rzut widać, że po prostu jesteśmy lepsi, sam nasz wygląd o tym świadczy. Jesteśmy innym, wyższym, bardziej rozwiniętym gatunkiem, a reszta świata może nam zazdrościć, ale nawet nie ma co marzyć, że kiedyś nam dorówna. Studentem ASP trzeba się po prostu urodzić... 

Dobra koniec z tym, kogo ja próbuję oszukać. Czasami patrząc na ludzi na mojej zacnej uczelni zaczynam się sama zastanawiać skąd Ci wszyscy ludzie się biorą, bo chyba z innej planety, ale większość jest całkiem normalna i nie wygląda jak "typowa Agata". W mojej grupie jest co prawda dziewczyna, która ma tatuaże na prawie całym ciele, inna z dredami (całkiem spoko dziewczyny) i był nawet "natchniony" koleś, który szybko zrezygnował, ale jest też masa ludzi, w tym ja, po których nie widać, że jesteśmy ludźmi z ASP. Zdradza nas tylko osławiona teczka.

Cieszę się, że studiuję na ASP. Są to, wbrew pozorom studia ciężkie i wymagające, pod wieloma względami chyba nawet bardziej niż niejeden kierunek na uniwersytetach czy politechnikach. Wielu ludziom wydaje się, że studiowanie na uczelni artystycznej to przyjemność i zabawa, a nie prawdziwe studiowanie. Fakt nie muszę kuć do egzaminów (na razie), ale 9 z 10 moich przedmiotów wymagało ode mnie włożenia mnóstwa pracy w zrealizowanie zadań na zaliczenie. 

Dlatego proszę Was o to, byście nie traktowali "ludzi z ASP" jak istoty z innej planety. Bo większość z nas nie różni się zbytnio od "reszty świata". Jesteśmy artystami, ale raczej nie obnosimy się z tym jakby to było coś wow i czyniło z nas nadludzi. Może i różnimy się czasem wyglądem czy sposobem bycia od zwykłych studentów, zwykłych uczelni, ale nie każdy jest "typową Agatą". Wiadomo stereotypy stereotypami, ale takie przypadki naprawdę się zdarzają (mam na roku taką jedną), tak jak na politechnice znajdzie się kilku typowych , maniaków komputerowych noszących koszule w kratkę, a na uniwersytecie medycznym typowa , kujonka siedząca całymi dniami w nosem w podręczniku od anatomii.

Jakie macie zdanie o studentach ASP? Traktujecie ich normalnie czy obcych z innej planety? Uważacie, że często podchodzimy do wielu spraw stereotypowo?

1 komentarz:

  1. Studenci ASP są zwykle artystami i różnią się od innych studentów np. większą wyobraźnią. Teraz jednak coraz więcej jest studentów wszechstronnych na pozostałych uczelniach i oni dorównują swoimi pomysłami artystycznymi, a nawet są lepsi w dziedzinie twórczości artystycznej od studentów ASP.

    OdpowiedzUsuń